Sifu Yeshe Gyatso

O Mistrovi

Mistr Sifu Yeshe Gyatso[i]obdržel své budhistické jméno od prvního lamy, ctihodného Geshe Damcho Yonten[ii], od kterého přijal nauku.

Od útlého věku se Mistr zajímal o umění Východu. Ve věku pěti let začal mít Mistr sny, ve kterých seděl vysoko v horách před starým mužem, přičemž vnímal, že jde o Tibet. Později v roce 1976 tyto jeho sny nabyly na větším významu, protože se s tímto Mistrem ze sna opravdu setkal – byl jím Jeho Svatost Dudjom Rinpoche, hlava tibetské budhistické školy Nyingmapa[iii].

Ve věku jedenácti let Mistr začal s praxí juda v v Cardiffu v jižním Walesu a pokračoval v ní osm let. Během tohoto období se Mistr seznámil s meditační praxí Zenua uměním Katsu (Probuzení).

V dalších letech Mistr začal v Londýně studovat a praktikovat styl karate Zen-Shin-Ryu. Po dvou letech praxe v tomto stylu se Mistr vrátil do Cardiffu a začal studovat styl karate Shotokan[iv]na Budokan Wales & West, Amateur Martial Association a Japan Karate Association. Pokračoval dále ve studiu tohoto stylu po dvacet čtyři let a dosáhl úrovně sandanu (třetí dan s černým páskem).Během této doby se Mistr také věnoval i řadě dalších bojových umění včetně ju-jitsu, aikido, mantis wushu[v] a tai-chi.

Mistr byl ženatý více než třicet let a měl tři děti. Během svého pracovního života prošel řadou různých zaměstnání – ve veřejné správě, dále uzavíral smlouvy, poskytoval konzultace a pracoval jako samostatně výdělečná osoba.

Byl např. laboratorním technikem, produktovým manažerem, inspektorem, obchodníkem, odvětvovým manažerem, manažerem prodejea výcvikovým konzultantem.

Během této doby Mistr rovněž rozvíjel své duchovní vědomosti a dostalo se mu vzácné příležitosti obdržet nauku od více než třiceti pěti tibestkých mistrů, kterými byli zejména:

  • Jeho Svatost 16tý Karmapa[vi] (hlava tradice Karma Kargu[vii]),
  • Jeho Svatost Sakya Trizin (hlava tradice Sakyapa[viii]),
  • Sögyal Rinpoche (autor Tibetské knihy o životě a smrti),
  • Geshe Tenzin Namdak Rinpoche (opat Bonpo[ix] and dzogčhenový Mistr),
  • Jeho Svatost Dalaláma,
  • Namkhai Norbu Rinpoche (Velký Učitel dzogčhhenu[x], jeho hlavní Mistr and autor knihy “Křišťál a cesta Světla” a více než padesáti dalších knih).

Při studiu tai-chi se Mistr setkal s čchi-kungovým mistrem Dr. Pak Hong Lamem - lékařem, který je odborníkem na čínskou medicínu. Dr. Lam pozval Mistra, aby studoval na jeho klinice, a Mistr zde zůstal dva roky. Během této spolupráce se Mistr seznámil s teorií a diagnostikou čínské medicíny, čínskou masáží, praxí moxy, baňkováním, zdravotním čchi-kungem, bojovým čchi-kungem a čchi-kungovým léčením.

V roce 1992 Mistr na žádost a za podpory Dr. Lama vyvinulcvičební systém “Orel v hnízdě”, systém čchi-kungu, který vycházel z čchi-kungových systémů ‘Devět kruhů’ a ‘Tajného předání energie Jin & Jang’. Dr. Lam vnímal, že zde není žádný systém, který by mohl skutečnit naplnit potřeby moderních západních lidí. Za tímto účelem se tedy styl Orel v hnízdě vyvíjel. Během rozvíjení tohoto cvičebního systému Mistr využil své znalosti o pohybech, které získal z bojových umění, a propojil je s jógovými a meditačními technikami, které se naučil během svého dlouholetého studia a praxe v tibetských tradičních jógových systémech. Toto unikátní spojení znalostí a zkušeností je základem pro cestu vedoucí k integraci těla, energie a mysli do spojeného pole vědomí, které pomáhá praktikujícím studentůmzlepšit jejich zdravotní stav a překonat stresy a tlaky dnešního moderního náročného života.

V současné době Mistr provozuje soukromou fyzioterapeutickou praxi, poskytuje masáže a čchi-kungové léčení v Cardiffu v Jižním Walesu. Také často cestuje doma i do zahraničí a vyučuje svůj styl Orel v hnízdě na čchi-kungových seminářích.[i]               Toto jméno znamená ‘Oceán nebo Moře Moudrosti’. Toto jméno bylo Mistrovi dáno jeho prvním Mistrem, budhistickým učitelem, Geshe Damcho Yonten, který ho pověřil učením, a byl jeho rádcem při rozvoji systémů.

[ii]              Hlava budhistického Centra Lam Rim Buddhist, Pentwyn Manor. Penrhos, Raglan, Monmouthshire.

[iii]              Nyingmapa znamená ‘Starověký Jeden’. Jméno dané původní škole tibetského budhismu, která vznikla během vlády tibetských králů, Trisongdetsen.

[iv]             Shotokan znamená Shotova hala. Shoto byla přezdívka Funakoshi Gichina, prvního učitele, který přinesl umění karate do Japonska z Okinawy.

[v]              Obecný název pro všechna čínská bojová umění.

[vi]             Jméno dané prvnímu uznanému reinkarnovanému Lamovi v tibetské tradici. Jde i Projevení Buddhy Soucitu.

[vii]             Jedna ze čtyř hlavních škol tibetského budhismu.

[viii]            Jedna ze čtyř hlavních škol tibetského budhismu.

[ix]              Před-budhistická tibetská tradice.

[x]              Nejvyšší nástroj Praxe a Realizace v tibetské tradici. Založeno na budhistických tradicích a tradicích bonu. Znamená Velkou Dokonalost.